Po wpisaniu w polu wyszukiwania na stronie głównej tekstu zostaną wyszukane wszystkie hasła, które zawierają podany ciąg znaków w tytule artykułu hasłowego (wielkość liter nie ma znaczenia). Wyniki wyszukiwania obejmują zarówno pełne hasła, jak i hasła odsyłacze.
wyrażenia regularne - umożliwia wprowadzenie tekstu z użyciem symboli wieloznacznych. Poniżej wybór najważniejszych wyrażeń:
. - kropka zastępuje dowolny znak (np. s.lnica = Solnica, Silnica)
? - pytajnik umieszczony po znaku oznacza, że dany znak może, ale nie musi wystąpić w tytule artykułu hasłowego (np. czarn?ka = Czarka, Czarnka itd.)
* - gwiazdka (asterisk) umieszczona po znaku oznacza, że dany znak może wystąpić zero lub więcej razy (np. sa*l = Saal See, Salnica, Slanica, Sloczyna itd.)
[ ] - umieszczenie kilku znaków w nawiasie kwadratowym oznacza, że dowolny z nich może wystąpić w danym miejscu (np. bie[gż] = Biegnica, Bieżań itd.)
(\s|$) - wyrażenie (\s|$) umieszczone po ciągu znaków oznacza, że tytuł lub jeden z członów tytułu kończy się na dany ciąg znaków (np. kowa(\s|$) = Barankowa, Bartkowa, Barankowa Sadzawka..., ale NIE Kowale, Kowalakowski itd.)
(\s|^) - wyrażenie (\s|^) umieszczone przed ciągiem znaków oznacza, że tytuł lub jeden z członów tytułu zaczyna się na dany ciąg znaków (np. (\s|^)wiel = Jezioro Wieldządzkie, Wielewo, Wielka Bołczonka..., ale NIE Zawiel, Krejwielanek)
[^\s] - umieszczenie ciągu znaków między wyrażeniem [^\s] powoduje, tytuł lub jeden z członów tytułu zawiera dany ciąg znaków (ale nie na początku, ani na końcu) (np. [^\s]wiel[^\s] = Iwielno, Krejwielanek, Powielińska)
Uwaga: poszczególne wyrażenia regularne można ze sobą łączyć, np.
.* = dowolny znak występujący zero lub więcej razy,
[kg]* = litera k lub g występująca zero lub więcej razy,
(\s|^)iwie? = Iwica, Iwina, ale też Iwielno, Iwierno itd.
szukaj we wszystkich zapisach - wybranie tej opcji oznacza, że podane poniżej kryteria mogą odnosić się do któregokolwiek zapisu - np. jeśli zaznaczymy zapisy z XVI w. i występowanie form przypadka zależnego, to wyszukamy hasła, w których którykolwiek z zapisów datowany jest na XVI w. oraz którykolwiek z zapisów występuje w formie przypadka zależnego.
szukaj w jednym zapisie - wybranie tej opcji oznacza, że podane poniżej kryteria muszą dotyczyć konkretnego zapisu - np. jeśli zaznaczymy zapisy z XVI w. i występowanie form przypadka zależnego, to wyszukamy hasła posiadające konkretny zapis spełniający wszystkie podane kryteria.
szukaj formy w zapisie podany tekst będzie wyszukiwany wśród zapisów dla danego obiektu
zapis zawiera formę przypadka zależnego - wybranie tej opcji oznacza, że szukane hasła muszą zawierać w dokumentacji zapisy z formami nazw w przypadkach zależnych. Po zaznaczeniu opcji rozwinie się lista wielokrotnego wyboru, w której możemy wskazać konkretny przypadek (D - dopełniacz, C - celownik, B - Biernik, N - narzędnik, Ms - miejscownik). Żeby wybrać jeden z nich, wystarczy na nim kliknąć lewym klawiszem myszy. Jeśli chcemy dodać kolejne przypadki, należy przytrzymać klawisz Ctrl i klikanąć na wybranej pozycji na liście. W ten sam sposób możemy odznaczyć daną pozycję.
sposób wyszukiwania - dostępne są trzy sposoby przeszukiwania słownika z uwzględnieniem chronologii zapisów w dokumentacji źródłowej:
zapisy z wieku: - z listy wybieramy wiek, dla którego poszukiwane hasła posiadają zapisy. Możemy wybrać jeden wiek (klikając na nim lewym klawiszem myszy) lub więcej (przytrzymując klawisz Ctrl i klikając na kolejne pozycje). Przykładowo jeśli zamierzamy wyszukać hasła posiadające zapisy z jakiegoś przedziału czasowego, np. od XIII do XVI w., wówczas zaznaczamy wszystkie pozycje z tego przedziału XIII, XIV, XV, XVI. Wyszukane hasła będą zawierały co najmniej jeden zapis datowany od XIII do XVI w.
pierwszy zapis z wieku: - tę opcję wybieramy, gdy poszukujemy obiektów, których dokumentacja źródłowa w słowniku rozpoczyna się od danego wieku.
data zapisu - po wybraniu tej opcji zamiast listy wieków ukaże się pole, w którym możemy wpisać datę roczną, dla której poszukujemy zapisów. Funkcja ta przydatna jest, jeśli poszukujemy np. zapisów ze znanych nam dokumentów.
nazwa pochodzi od: wybierając jeden lub więcej elementów z listy (apelatyw, antroponim, toponim) możemy zawęzić wyniki wyszukiwania do obiektów, których nazwy pozostają w związku z apelatywną, antroponimiczną lub toponimiczną podstawą. Po zaznaczeniu jednej lub kilku opcji uaktywni się także pole, w którym poprzez wpisanie ciągu znaków możemy wskazać kształt tej podstawy. Przykładowo jeśli zaznaczymy podstawę antroponimiczną, a w polu tekstowym wpiszemy "adam" (wielkość liter nie ma znaczenia), to wyniki wyszukiwania zostaną zawężone do obiektów, których nazwy pochodzą lub mają związek z antroponimami Adam, Adamek, Adamczyk itd. Natomiast gdy zaznaczymy podstawę toponimiczną i wpiszemy ten sam tekst, to otrzymamy wyniki dotyczące nazw pozostających w związku np. z nazwami miejscowymi typu Adamów, Adamowo, Adamki itd. Jeśli zaznaczymy oba rodzaje podstaw, to uzyskamy wszystkie te wyniki na raz.
w etymologii występuje kwalifikator językowy - z listy możemy wybrać jeden z kwalifikatorów językowych, który pojawia się w etymologii (może dotyczyć zarówno przynależności językowej nazwy, jak i pochodzenia podstawy nazwotwórczej. Dotyczy to nazw i podstaw pochodzenia innych niż polskie.
Przeglądarka wykazu skrótów składa się z dwóch pól formularza. W pierwszym z nich po wpisaniu ciągu znaków otrzymamy wszystkie skróty źródeł zawierający podany ciąg znaków wraz z opisem oraz (opcjonalnie) odsyłaczem do danego źródła lub opracowania w internecie. Alternatywnie możemy wpisać w drugim polu fragment opisu bibliograficznego (tytuł, nazwisko autora itd.).